رسانه دیجیتال چیست؟

رسانه دیجیتال، هر رسانه ای است که تبادل و انتشار محتوا و اطلاعات در آن  به وسیله ی ابزارهای پردازشگری دیجیتال ممکن باشد. در واقع رسانه های دیجیتال مفهومی  عام‌تر از رسانه‌های آنلاین هستند که انواع مختلفی از نرم‌افزار و محصولات الکترونیکی را شامل می‌شوند. در حالت عمومی اصطلاح “رسانه های دیجیتال” اغلب شامل نسخه‌ی وب روزنامه‌ها، وب‌سایت‌های خبری، وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ شخصیت‌های دولتی و خصوصی، سازمان‌ها نیز می شوند. رسانه های دیجیتال در جهت ایجاد فضایی تعاملی و همراه با بازخورد سریع و در برخی موارد بی‌واسطه کاربرد دارند. با توجه به این که این رسانه ها امکانات و تجهیزاتی بسیار متنوع و منعطف را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند، یک کاربر مسلط، به وسیله آن ها می‌تواند امکانات و ظرفیت‌های رسانه‌یی مختلفی را در دسترس داشته باشد. همچنین رسانه‌های دیجیتال با توجه به ماهیت فرهنگی خود و امکان ایجاد راه ارتباطی به صورت های مختلف، انتشار پیام های فرهنگی و در نهایت فرهنگ سازی را نیز امکان پذیر می نمایند. به طور مثال رسانه‌های دیجیتال می تواند شامل نرم افزار رایانه ای (رسانه ای و چند رسانه ای)، بازی های رایانه ای (آفلاین، آنلاین، بازی های موبایل، بازی های تحت شبکه و…)، اینترنت و پایگاه‌های اینترنتی مثل گروه های مختلف و اجتماعات مجازی، هنرهای دیجیتال مانند سینما، نقاشی، موسیقی و تئاتر دیجیتال، گرافیک رایانه ای، تلفن های همراه و سرویس های مختلف آن مانند پیامک، پیام های چند رسانه ای، GPRS و … باشد.

جشنواره رسانه دیجیتال سلامت

مهمترین رخداد رسانه‌های دیجیتال کشور در حوزه سلامت، در قالب جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال سفیران سلامت برای نخستین بار در تیر ماه امسال برگزار می‌شود. متقاضیان شرکت در این جشنواره براساس محورهای مطرح شده در حوزه سلامتی، می توانند اقدام به ارسال آثار خود بنمایند و از این طریق در رقابت ها شرکت کنند. این آثار می بایست در محدوده زمانی مشخص شده در قالب‌های گوناگون رسانه‌های دیجیتال (مانند بازی‌های رایانه‌ای، نرم افزارهای رایانه‌ای، نرم افزارهای تلفن همراه و هنرهای دیجیتال) ارسال شوند. این جشنواره با فراهم آوردن بستر رقابت میان تولیدکنندگان آثار در جهت شناسایی و ارزیابی تولیدات سال جاری رسانه‌های دیجیتال در حوزه سلامتی اقدام می نماید. موضوع اصلی این جشنواره خود مراقبتی و سبک زندگی سالم است. کاربران می بایست برای ارسال آثار از طریق وب سایت ثبت نام نموده و آثار خود را به صورت فیزیکی به آدرس دبیرخانه ارسال نمایند. ارزیابی و داوری ها توسط متخصصان فناوری اطلاعات، کارشناسان فرهنگی و سلامتی و همچنین تولیدکنندگان موفق تحت عنوان کمیته داوری و بر اساس مدل ارزیابی و رده‌بندی رسانه‌های دیجیتال که به شکل کاربرگ‌های داوری درآمده است انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است که فعالیت کمیته داوری زیر نظر هیئت علمی جشنواره متشکل از اساتید علوم رایانه، خبرگان فرهنگی و متخصصان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و صاحبان این صنعت صورت می‌گیرد و نتیجه نهایی داوری آثار نیز توسط هیئت داوران تخصصی اتخاذ می‌گردد. در هر بخش به برگزیدگان هر عنوان و محور جوایزی ارزنده و نفیس تعلق می گیرد.

اهداف جشنواره

 • ایجاد بستری مناسب برای تولید و توسعه محتوا و اطلاعات در حوزه رسانه های دیجیتال سلامت با محور اصلی خود مراقبتی.
 • ایجاد بستری بومی در کشور، برای ارزیابی تولیدات رسانه های دیجیتالِ حوزه سلامت.
 • به وجود آوردن فضا و شرایطی مناسب برای ایجاد ارتباط بین پدیدآورندگان آثار رسانه های دیجیتال در حوزه سلامت.
 • حمایت از افرادی که از طریق رسانه های دیجیتال در حوزه سلامتی اقدام به نشر آثار می نمایند.
 • ایجاد فضا و شرایطی برای رقابت در میان تولیدکنندگان محتوا در حوزه رسانه های دیجیتال سلامت و در نتیجه رشد و شکوفایی و رونق این فرهنگ در داخل کشور.

تحقق اهداف سند چشم‌انداز در حوزه نرم‌افزار و محتوای دیجیتال

محورهای جشنواره:

 • شرکت های فعال در حوزه دیجیتال: شرکت های فعال در حوزه دیجیتال سلامتی در واقع شرکت هایی هستند که اقدام به طراحی و انتشار آثاری در حوزه رسانه های دیجیتال سلامتی می نمایند. این شرکت ها می توانند جهت ارسال آثار خود برای شرکت در رقابت جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت اقدام نمایند. لازم به ذکر است که محور اصلی در این جشنواره رسانه های دیجیتال سلامت،خودمراقبتی و سبک زندگی سالم است. شرکت های مربوطه می بایست در محدوده زمانی مشخص شده در اطلاعات جشنواره، ثبت نام کرده و بر طبق اطلاعاتی که دبیر جشنواره در اختیار آنان قرار می دهد، اقدام به ارسال مدارک مورد نیاز برای داوری بنمایند.
 • IVR: سیستم IVR مخفف عبارت انگلیسی Interactive Voice Response است که اصطلاحا به آن “پاسخ صوتی تعاملی” گفته می شود. این سیستم ها در واقع سیستم هایی هستند که با گرفتن شماره ای، یک قطعه ی ضبط شده ی صوتی فعال می شود و از شنونده می خواهد با استفاده از صفحه کلید خود، شماره یا کاراکتری (*یا #) را وارد کند تا سیستم از پایگاه داده، داده ای را برای شنونده بخواند. (به طور مثال مشاوره های تلفتی در حوزه سلامت). از طریق این سیستم با استفاده از بردهای مخصوص می‌توان برای سیستم های مختلف IVR طراحی کرد. در این بخش دارندگان این سیستم می توانند جهت شرکت در رقابت جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات دریافتی از دبیر جلسه، اقدام به ارسال آثار بنمایند.
 • VAS: VASمخفف value added service است که در اصطلاح به سیستم ارزش افزوده اطلاق می شود. توسط این سیستم کاربران قادر خواهند بود پیامک را با کسر هزینه از گیرنده پیامک دریافت کنند. در سرویس های پیامکی، سازمان ها یا اشخاص می بایست جهت ارسال پیامک به مخاطبین خود هزینه های پیامک را متحمل شوند با استفاده از سرویس ارزش افزوده این امکان برای شرکت، سازمان یا اداره ممکن می شود که مخاطبین بابت خدماتی که دریافت می کنند، هزینه ای را بپردازند. شرکت ها، سازمان ها و ادارات تولید کننده این سیستم که در حوزه سلامتی فعالیت می کنند، می توانند . در این بخش دارندگان این سیستم می توانند جهت شرکت در رقابت جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار به دبیرخانه بنمایند.
 • گجتگجت (Gadgets) به وسایل و تجهیزاتی گفته می‌شود که در آنها فناوری نو و تازه ای بکار رفته باشد. گجت ها گاهی می توانند بسیار گرانقیمت باشند. کار با آنها برای افراد لذت بخش است و می توانند در جهت رفع نیازهای افراد و آسان تر شدن کارها کمک کنند. وسایلی مانند تلفنهای هوشمند و تبلت ها، ابزارهای الکترونیکی کوچک مثل مسواک های برقی، بلندگوهای بیسیم کوچک، دستگاههای پخش چند رسانه ای، پیچگوشتی های الکترونیکی و صوتی و هر وسیله ای از این دست را می توان گجت نامید. علاوه بر کارایی، گجت ها دستگاه هایی هستند که نبوغ به کار رفته در ساخت آن هم بسیار مهم است و گاهی دستگاه هایی که به عنوان گجت شناخته می شوند بیشتر از کارایی که دارند نبوغ سازنده شان را به رخ می کشند. گجتها وسیله هایی ابتکاری، خلاقانه و جدید هستند و ازفناوری های نو بهره می برند. در این راستا تولید کنندگان و کسانی که گجت هایی را در حوزه سلامتی و با محور خود مراقبتی طراحی و راه اندازی می کنند، می توانند در جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت شرکت کنند. . در این بخش دارندگان این سیستم می توانند جهت شرکت در رقابت جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار بنمایند.
 • وبلاگ:وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی است که افراد به صورت شخصی یا گروهی اقدام به نوشتن در فضای آن می نمایند. این مطالب متوالی می تواند به صورت روزانه یا در بازه های زمانی دلخواه و در موضوعات متنوع منتشر شود. از آنجایی که وبلاگ ها در اینترنت نشر می یابد، می توان آن ها را به عنوان یک نشریه اینترنتی شخصی هم در نظر گرفت و حتی گاهی اوقات وبلاگ ها از این نیز فراتر می روند به یک رسانه اینترنتی تبدیل می شوند. هم اکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و از طریق وبلاگ نویسی نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی گذاشته اند. در این راستا وبلاگ نویسانی که در حوزه سلامتی و با محور خود مراقبتی وبلاگ دارند، می توانند در جشنواره رسانه های دیجیتال سلامت شرکت کنند. . در این بخش دارندگان این سیستم می توانند جهت شرکت در رقابت جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار بنمایند.
 • OTT:OTTدر واقع مخفف اصطلاح Over the Top است. به طور خلاصه OTT به هر گونه محتوایی گفته می شود که از طریق اینترنت و توسط گیرنده (به جای کابل و ماهواره) به کاربر نهایی خواهد رسید. در OTT از همان بستر موجود اینترنت برای انتقال محتوا استفاده می شود. در این روش کاربر در هر زمان و مکان و با هر دستگاه الکترونیکی به محتوای مورد نظر دسترسی خواهد داشت. در نتیجه با توجه به گستردگی اینترنت در زندگی امروز، گستره پوشش جغرافیایی بسیار وسیع خواهد بود. این بخش می تواند شامل کانال هایی باشد در در حوزه سلامتی و با محوریت خود مراقبتی در تلگرام وجود دارند و مخاطبان را به سمت خود جذب کرده اند. همچنین این بخش شامل نرم افزارهای چند رسانه ای کاربردی و پیام گسترهای سلامت نیز می­شود. در این محور دارندگان این سیستم می توانند جهت شرکت در رقابت جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار بنمایند.
 • شبکه اجتماعی:شبکه های اجتماعی، هنگامی به وجود می‌آیند که ساختاری از گره‌‌های مرتبط به هم شکل می‌گیرند. هر گره، یک فرد یا یک گروه یا یک سازمان است. شبکه اجتماعی، به معنای نمایش و مطالعه‌ی ارتباط بین این گره ها و جریان دانش و اطلاعات بین آنهاست. استفاده از خدمات شبکه‌های اجتماعی، روزبه‌روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. هم‌اکنون سایت‌های شبکه‌های اجتماعی، بعد ازپرتال‌های بزرگی مثل یاهو یا ام‌اس‌ان موتورهای جستجو مثل گوگل، تبدیل به پراستفاده‌ترین خدمت اینترنتی شده‌اند. خیلی از نهادهای مختلف جهانی و اینترنتی با اهداف گوناگون که مهم‌ترین آنها تجاری و تبلیغاتی است، دست به‌راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی زده یا درصدد خرید سهام مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی دنیا هستند. این بخش از رقابت ها می تواند شامل صفحات اجتماعی پرمخاطب در شبکه های اجتماعی در حوزه ی سلامت با محور خود مراقبتی باشد. در این راستا علاقه مندان شرکت در این بخش از جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، می توانند جهت شرکت در رقابت، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار بنمایند.
 • Dubsmash: نرم افزار موبایل دابسمش یک نرم افزار سرگرم کننده است که به سرعت در بین طرفداران عکس و فیلم های سلفی (Selfie) محبوبیت ویژه ای پیدا کرد. کاربران در دنیای مجازی که قبل تر به دنبال سلفی گرفتن از خودشان بودند، به تازگی با نرم افزار موبایل دابسمش سرگرم شده اند. این نرم افزار موبایل همچنین به سرعت در میان هم وطنان ما نیز محبوبیت و جذابیت پیدا کرد. از طریق این نرم افزار کاربران می توانند جهت اضافه کردن کلیپ‌های صوتی به ویدئوهای ضبط شده از طریق گوشی اقدام نمایند. یکی از دلایل اصلی محبوبیت این برنامه، سادگی آن است.دابسمش برنامه‌ای است که که کاربران به وسیله آن، با استفاده از لب‌خوانی روی صداهای استخراج شده از صحنه فیلم‌های مختلف، موسیقی‌های متفاوت و یا حتی مکالمات و گزارش‌های تلویزیونی، ویدئویی جذاب بسازند. دابسمش جای خود را نه‌تنها به عنوان برنامه‌ای پرطرفدار بلکه به عنوان هدفی برای سرگرمی و فراهم کردن موجبات شادی، در میان کاربران پیدا کرده است. متقاضیان می توانند جهت شرکت در رقابت جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار بنمایند.
 • مارکت های سلامت:مارکت گوشی آندروید یک محیط ساده با یک رابط گرافیکی است، که با استفاده از آن کاربر می تواند برنامه ها و بازیهای مورد نظر خود را در حوزه ی مشخص مارکت به سادگی دانلود و نصب نماید. یک اندروید مارکت (بازار نرم افزار موبایل های اندروید) در واقع مارکتی استاندارد برای انتشار نرم افزار های موبایل دستگاه های هوشمند (موبایل ها و تبلت ها) است. این نرم افزارها به لحاظ محتوایی و کیفیت تولید مورد بررسی قرار می گیرند و به ارائه خدمت انتشار نرم افزارها می پردازند. تولیدکنندگان نرم افزارهای موبایل اندروید می توانند نرم افزارهای خود را طبق استانداردهای این بازارها تولید نموده و در آن ها انتشار دهند و کاربران می توانند نرم افزارهای موبایل مورد نیاز خود را با طیب خاطر از این بازارهای تخصصی دانلود و نصب نمایند. متقاضیان می توانند جهت شرکت در رقابت جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار بنمایند.
 • AR(واقعیت افزوده): Augmented reality در اصطلاح AR که به معنای واقعیت افزوده شناخته می شود. این سیستم در واقع یک فناوری ‌برای نمایش پیشرفته دیجیتالی دنیای واقعی است. کاربر از طریق این فناوری به محتوای معنادار بیشتری در زندگی روزمره‌تان متصل می شود. واقعیت افزوده (AR) به وسیله دوربین یا حسگرهای تلفن همراه هوشمند یا تبلت به صورت مستقیم لایه‌هایی از اطلاعات دیجیتالی شامل ویدئوها، عکس‌ها و صداهایی را که در محیط اطراف وجود دارند، در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در واقع این سیستم انواع مختلفی از اطلاعات شامل مکان جغرافیایی، تاریخ، اطلاعات بصری، صدا و داده‌های الکترونیکی را فراهم می‌کند تا راهی برای بازخورد واقعیت گشوده شود. از جمله این فناوری ها می توان به عینک گوگل (شیشه‌های این عینک، صفحه نمایش واقعیت افزوده است که با قرار دادن آن روی چشم ها، فعالیت واقعیت افزوده شروع می شود) را نام برد. در این راستا علاقه مندان می توانند جهت شرکت در رقابت جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار بنمایند.
 • Game: بازی های کامپیوتری در واقع سیستم هایی هستند که با هدف ایجاد سرگرمی طراحی و تولید می شود. این بخش از رقابت های جشنواره شامل کلیه بازی های رایانه ای و سرگرمی های دیجیتال که قابل اجرا بر روی کنسول های بازی و رایانه ها هستند، می باشند. این بخش شامل شبیه سازی های مختلف نیز می شود. در این راستا علاقه مندان می توانند جهت شرکت در رقابت جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار بنمایند.
 • IPTV:Internet Protocol Television یا به اختصار IPTV یک فناوری برای پخش برنامه های تلوزیونی بر بستر شبکه کامپیوتری است که از اولین و مهم ترین تاثیرات و بازخوردهای این فناوری، بالا رفتن کیفیت تصاویر و کاهش هزینه های پخش برنامه هاست. در واقع تمام دستگاه هایی که قرار است  به یک شبکه متصل شوند، زبان مشترکی دارند، از لب تاپ تا موبایل گرفته تا تلوزیون ها، در فناوری IPTV نیز از همین زبان برای ارتباط با مرکز تولید محتوای تلوزیون استفاده می شود و حاصل آن این است که امکان ارسال داده های دیگر، علاوه بر تصاویر برنامه ها را میسر می کند. در این راستا علاقه مندان می توانند جهت شرکت در رقابت جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار بنمایند.
 • کتاب و مجلات الکترونیک:کتاب و مجلات الکترونیکی در واقع کتاب و مجله ای هستند که بتوان در قالب دیجیتال و بر روی صفحه کامپیوتر، تبلت، موبایل یا Ebook reader مشاهده و مطالعه کرد. در این راستا علاقه مندان می توانند جهت شرکت در این بخش، آثار خود در قالب کتاب و مجلات الکترونیکی با محوریت سلامتی را ارسال نمایند. بدین منظور متقاضیان می بایست از طریق وب سایت ثبت نام نمایند و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار بنمایند.
 • خبرگزاری:خبرگزاری یکی از ارکان اساسی در فرایند خبر رسانیاست. خبرگزاری ها در واقع یک عامل تاثیرگزار برای ایجاد ارتباط با مخاطب و در واقع یک پایگاه اطلاع رسانی پویا می باشند. در این راستا علاقه مندان می توانند جهت شرکت در این بخش، آثار خود در قالب خبرگزاری با محوریت سلامتی را ارسال نمایند. بدین منظور متقاضیان می بایست از طریق وب سایت ثبت نام نمایند و با توجه به اطلاعات دریافتی از دبیر جلسه، اقدام به ارسال آثار و اطلاعات مربوط به آن بنمایند.
 • تیزرهای دیجیتال:تیزرهای دیجیتال در واقع آثار دیجیتالی هستند که در این جشنواره با محوریت سلامتی می توانند در رقابت ها شرکت نمایند. بدین منظور متقاضیان می بایست از طریق وب سایت ثبت نام نمایند و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار و اطلاعات مربوط به آن بنمایند.
 • سایت سلامت:سایت های حوزه سلامتی و پزشکی با هدف ارتقای سطح آگاهی و سطح سلامت عموم مردم راه اندازی می شوند. در این راستا علاقه مندان می توانند جهت شرکت در این بخش، آثار خود در قالب سایت با محوریت سلامتی و بهداشت ارسال نمایند. بدین منظور متقاضیان می بایست از طریق وب سایت ثبت نام نمایند و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار و اطلاعات مربوط به آن بنمایند.
 • نرم افزار موبایل سلامت:نرم افزار موبایل نرم‌افزاری است که افراد می‌توانند آن را از طریق موبایل یا هر دستگاه قابل‌حمل دیگر مانند تبلت دانلود کنند و به‌طور مستقیم به آن دسترسی داشته باشند. نرم افزار های حوزه سلامتی روز به روز در حال افزایش و بهبود کیفیت می باشند. این نرم افزارها روی گوشی های قابل حمل افراد نصب می شوند و به آن ها به شیوه های متفاوتی کمک می کنند. به طور مثال با برخی از این نرم افزارها می توان عادات بد تغذیه ای را تغییر داد و به بهبود روند سلامتی کمک کرد. در این راستا علاقه مندان می توانند جهت شرکت در این بخش، آثار خود در قالب نرم افزار (اندروید، iOS) را با محوریت سلامتی و خودمراقبتی به ارسال نمایند. بدین منظور متقاضیان می بایست از طریق وب سایت ثبت نام نمایند و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار و اطلاعات مربوط به آن بنمایند
 • پادکست:پادکست مجموعه‌ای از پرونده‌های رسانه دیجیتال است که توزیع آن در اینترنت با استفاده از فید صورت می‌گیرد و کاربران می توانند آن ها را بر روی یک پخش‌کننده موسیقی دیجیتال دریافت نمایند. پادکست راهی آسان برای دستیابی به برنامه های دیجیتالی موجود در اینترنت و پخش آنها در زمان و مکان دلخواه است. پادکست در همه دستگاه های پخش موسیقی دیجیتال قابل شنیدن است. در این راستا در این راستا علاقه مندان شرکت در این بخش از جشنواره رسانه های دیجیتال سفیران سلامت، می توانند جهت شرکت در رقابت جشنواره، از طریق وب سایت ثبت نام و با توجه به اطلاعات موجود، اقدام به ارسال آثار خود در قالب پادکست با محوریت سلامتی و خود مراقبتی بنمایند.

نحوه داوری:

در هر جشنواره ای، رعایت عدالت و انتخاب برترین و بهترین آثار ارسالی در بخش رقابت ها، دغدغه ی اصلی برگزار کنندگان آن جشنواره خواهد بود. از این رو همواره روند و مراحل داوری زیر نظر شورای اجرایی و هیئت داوران طراحی و اجرا می گردد.جشنواره ملی رسانه های دیجیتال سفیران سلامت نیز از این امر استثنا نیست. کلیه آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره ملی رسانه های دیجیتال سفیران سلامت تا ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ مورد ارزیابی و بررسی قرار خواهند گرفت. داوری آثار شامل سه مرحله کلی می شوند:

 1. در مرحله اول دبیران جشنواره آثار دریافتی را بررسی کرده و چنانچه با قوانین و مقررات ذکر شده ی جشنواره مغایرت نداشته باشند، آن ها را به داوران میانی جشنواره منتقل خواهند کرد. در واقع در این بخش دبیرخانه کلیه آثار را از جهت رعایت قوانین و ارتباط موضوعی و قالبی با محورهای اعلام شده در بخش فراخوان و اطلاعات جشنواره مورد بررسی و غربالگری قرار می دهد.
 2. در این بخش آثار ارسالی از نظر محتوایی و فنی مورد بررسی اولیه قرار می گیرند و در هر محور، ۵ اثر برگزیده انتخاب می شوند و به مرحله بعدی داوری منتقل می شوند.
 3. در مرحله آخر داوران تخصصی کلیه آثار دریافتی از داوران میانی را از نظر محتوایی و فنی مورد بررسی و تحلیل قرار می دهند. ارزیابی و داوری ها توسط متخصصان فناوری اطلاعات، کارشناسان فرهنگی و تولیدکنندگان موفق تحت عنوان کمیته داوری و بر اساس مدل ارزیابی و رده‌بندی رسانه‌های دیجیتال که به شکل کاربرگ‌های داوری درآمده است انجام می‌گیرد.

لازم به ذکر است که فعالیت کمیته داوری زیر نظر هیئت علمی جشنواره متشکل از اساتید علوم رایانه، خبرگان فرهنگی و صاحبان این صنعت صورت می‌گیرد و نتیجه نهایی داوری آثار نیز توسط هیئت علمی اتخاذ می‌گردد.

 

ثبت نام